Kuličkové  nebo  Plnící

Výběru pera bychom měli věnovat stejnou pozornost jako výběru obleku, hodinek nebo kožené tašky.

Výběr pera vás prezentuje na veřejnosti, má vliv na celkový dojem při obchodním jednání, na mítincích apod.


Kuličkové pero

si nechal v roce 1938 patentovat maďarský novinář László Bíró. Se svým bratrem vymyslel nový druh psací potřeby, který vycházel z kuličkového ložiska, které umožňovalo psaní tahů všemi směry, a ruka přitom nemusela být u psaní odlehčena. Kulička se při doteku s papírem začne otáčet a tím umožňuje odebírání náplně ze zásobníku a přenášení na papír. Kulička ve značkových náplních je zpravidla vyrobena z karbidu wolframu.

Kuličková pera jsou kombinací pohodlí a dlouhé životnosti. Velmi hustý inkoust vychází z náplně přes kuličku v hrotu. Rychle zasychá a nedělá šmouhy. Hodí se pro každodenní intenzivní psaní. Psaní kuličkovým perem je velmi nenáročné, hrot bývá velmi odolný, proto nevadí, pokud pisatel při psaní více tlačí. Existují také "gelové" náplně, které se svými vlastnostmi podobají keramickému peru a zvyšují tak komfort při psaní kuličkovým perem.


Plnící - inkoustové pero

První pokusy o výrobu plnicího pera byly již v 17. století. Ovšem až Lewis Edson Waterman zkonstruoval moderní plnicí pero. V roce 1884 si ho nechal také patentovat.

Plnicí pera jsou dnes spíš luxusní záležitostí. Někteří lidé s nimi píší rádi a často. Poslední dobou zase přichází do módy. Náplně se dají doplňovat nebo vyměňovat. Značkové plnicí pero v okázalém designu je i vhodným dárkem pro obchodního partnera, pro příbuzného k promoci či narozeninám.

Současná plnicí pera mají hrot vyrobený z nerezové oceli, rhodia, iridia nebo zlata. Zlaté hroty jsou ale měkké, takže se zpevňují jinými kovy. Hrot má obvykle ve svém středu štěrbinu, kterou protéká inkoust a dírku, která slouží jako průduch pro výměnu vzduchu a inkoustu v zásobníku. Hrot se postupně zužuje do úrovně, kde se inkoust přenáší na papír. Hroty mají různý design a zdobení. Každý výrobce se totiž snaží být originální.

Plnící pera, které vyrábím doporučuji používat s inkoustovými bombičkami.